فرمت ورد: پایان نامه درباره میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه :

نياز جامعه انساني به شناخت عزت نفس و رشد و ارتقا عزت نفس خود در اين زمان از هر زمان بيشتر شده می باشد. تغيير تحولات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي اين دوره به شكلي می باشد كه براي برآورده شدن نيازها و كنار آمدن با دنياي پيچيده رو به تحول كنوني احتياج به اتكاي دروني محكم و عزت نفس قوي داريم. عزت نفس یک شاخص بسیار مهم در شخصیت افراد می باشد که با مقدار ارزشی که ما به خود نسبت می دهیم و فکر می کنیم دیگران برای ما قائل هستند گفته می گردد .عزت نفس مانند مفاهیمی می باشد که در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران قرار گرفته می باشد، اما قدمت تاریخی این موضوع در مباحثی که علماء و فلاسفه تعلیم و تربیت در گذشته داشته‌اند نیز به چشم می خورد( پور شافعی ، 1380، ص 178) .

عزت نفس واقعاً بر همه سطوح زندگی اثر می گذارد. در حقیقت ، مطالعه های گوناگون حاكی از آن می باشد كه چنانچه نیاز به عزت نفس ارضاء نشود ، نیازهای گسترده تری  نظیر نیاز به آفریدن ، پیشرفت ، و یا درك و شناسایی استعدادهای بالقوه محدود می ماند. به خاطر بیاورید هنگامی كه كاری را به بهترین نحو به پایان رسانده‌اید چه احساس خوشی به شما دست داده می باشد. افرادی كه احساس خوبی نسبت به خود دارند ، معمولاً احساس خوبی نیز نسبت به زندگی خواهند داشت . آنها می توانند با اطمینان به خود و اطرافیان ، با مشكلات و مسئولیت های زندگی مواجه شوند و از عهده آنها برآیند

اضطراب به منزله بخشی از زندگی بشر در همه جوامع به عنوان یک پاسخ مناسب و سازگار تلقی می گردد فقدان اضطراب بیمار گونه ممکن می باشد ما را با معضلات و خطرات زیادی مواجه سازد اضطراب در حد متعادل و سازنده ما را وادار مي‌کند که برای انجام امور خود به موقع و مناسب کوشش کرده و بدین ترتیب زندگی خود را بادوام تر سازیم بندرت اتفاق می افتد که در خلال فرایند نوجوانی بحرانهای اضطراب نظاره گردد ، گاهی این اضطراب به گونه ناگهانی و زمانی به صورت تدریجی ظاهر می گردد ، گاهی فراگیر می باشد و زکانی بالعکس در خلال چند ساعت پایان می پذیرد پس اضطراب به منزله بخشی از زندگی کودکان و نوجوانان ، یکی از مولفه‌های ساختار شخصیت آنها را تشکیل می دد و از این زاویه می باشد که پاره ای از اضطراب های دوران نوجوانی را می توان بهنجار تلقی نمود و تاثیر مثبت آنها را بر فرایند تحول پذیرفت زیرا این فرصت را در جهت مواجه با منابع استرس زا و اضطراب آور گسترش دهند بالعکس اضطراب حرفی نیز هست که منزله منابع شکست و سازش نایافتگی به شمار می رود و طیف وسیعی از اختلال های شناختی و بدنی ، ترسهای غیر موجه و وحشت زدگی را شامل می گردد و فرد را از بخش عمده ای از امکانات محروم می کند . ( جعفری ، 1383 ، ص 21)

یکی از اصول بهداشت روانی ، عزت نفس می باشد به اعتقاد روانشناسان ، افراد بهنجار ، خود و زندگی خود را در دست دارند و هیچگاه کاری نمی کنند که مورد بی احترامی دیگران واقع شوند یا حب ذات و شخصیت خود را به خطر اندازد در صورتی که افراد نابهنجار نه تنها از خود بیزارند بلکه نفرت خویش را به دیگران نیز نشان می دهند برای حصول عزت نفس پدران و مادران به ویژه معلمان و بزرگترها وظیف دارند که از تحقیر شاگردان و فرزندان خود به گونه جدی بپرهیزند و نیز مدیران و کارفرمایان ، امیران و فرماندهان ارتش ، بایستی نسبت به زیر دستان با ادب رفتار کنند و تا می توانند در برخورد های خود تکریم ۀنان را رعایت کنند بایستی به خاطر داشت که مفهوم خود از روابط دوران کودکی با افراد خانواده سرچشمه می گیرد در تکوین آن بیش از هر چیز تابع انگیزه ذاتی اجتماعی می باشد آدمی دوست دارد که دیگران او را بشر با ارزش ريال لایق کمک و محبت ، شایسته مقامی امن و تکریم آمیز در جامعه بدانند وقتی عزت نفس به خطر می افتد ، اعتماد به نفس بشر نیز سست شده یا از بین می رود و ایمان آدمی به ارزش بشر خود نیز متزلزل می گردد . ( همان منبع ، ص 60)

 

 

اظهار مسئله :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بسیار دیده شده دانش‌آموزانی که از لحاظ توانایی و استعداد در سطح یکسانی می باشند عملکرد تحصیلی متفاوتی را به هنگام امتحان و یادگیری مطالب قبل از امتحان نشان می دهند هر ساله دانش آموزان و دانشجویان زیادی در سراسر کشور با وجود توانایی و استعداد خوب جهت ادامه تحصیل دچار افت تحصیل شده و در پاره ای از موارد مجبور به ترک تحصیل شده اند عوامل چندی در این مسئله دخیل می باشد که اضطراب یکی از مهمترین آنهاست اضطراب تاثیر مهمی بر عملکرد تحصیلی داشته و ممکن می باشد موجب کاهش آن گردد و در نهایت خود اثر بخش عزت نفس دانش آموزان و دانشجو را تضعیف نموده و منجر به افزایش نگرانی اجتماعی و خانوادگی و تشویش گردد در بعضی از موارد پژوهش های انجام شده بین اضطراب امتحان و عوامل شخصیتی ، اجتماعی خانوادگی و آموزشگاهی ارتباط نشان داده می باشد ( غفاری ، 1385، ص 44 ) .

اعتماد به نفس دیدگاهی می باشد که به فرد اجازه می دهد که از خود تصور مثبت روانی داشته باشد او را با اعتماد به نفس به توانایی هایشان اعتماد می کنند به گونه کلی حس می کنند که بر زندگیشان کنترل دارند و عقیده دارند که در یک طیف منطقی قادر به انجام کارهایی که می خواهند و برنامه ریزی می کنند هستند داشتن اعتماد به نفس انتظارات واقع گرایانه را قبول دارند آنهایی که اعتماد به نفس کمتری دارند برای اینکه در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند به مقدار زیادی به تایید دیگران وابسته هستند آنها معمولاً از ریسک کردن اجتناب می کنند به خاطر اینکه از شکست می‌ترسند معمولاً انتظار موفق شدن دارند معمولاً خودشان را دست کم می گیرند و اگر تشویق یا تحسین شوند آنرا کوچک می‌شمارند یا رد می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خودشان اعتماد دارند آنها خودشان را می پذیرند و این حس را ندارند که بایستی خودشان را وفق بدهند تا پذیرفته شوند اعتماد به نفس الزاماً  خصوصیتی نیست که در همه ابعاد زندگی فرد تبلور داشته باشد معمولا افراد در بعضی از جنبه ها اعتماد به نفس دارند مانند درس یا ورزش اما در بعضی از جنبه ها اعتماد به نفس ندارند مثل تیپ و قیافه یا روابط اجتماعی ،(راستی نایز ،1386، ص 90) . اکنون این پژوهش کوشش دارد ارتباط بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر راهنمایی و متوسطه را مطالعه کند در این پژوهش بر آنیم که این سوال را پاسخ دهیم آیا عزت نفس می تواند بر میزان اضطراب دانش آموزان موثر باشد

 

 

اهميت و ضرورت پژوهش:

اضطراب به عنوان يك پديده‌ي متداول و مهم آموزشي ، ارتباط تنگاتنگي با اعتماد به نفس و عملكرد و پيشرفت تحصيلي ميليون‌ها  دانش آموز و دانشجو در مراكز آموزشي دارد(اسلامي نسب ، 1388،ص 45).

اين پديده يكي از متغيير‌هاي شناختي-هيجاني بسيار مهم می باشد كه از سالهاي بسيار دور وجود داشته و ارزيابي عملكرد كودكان و نوجوانان را تحت تأثير قرار داده می باشد. اسپيلبرگر ، كانزالز و انتول (1978) در نوشته‌ةاي خود ماهيت اضطراب را به 50 سال پيش نسبت داده‌اند . به گونه كلي بررسي متون روانشناسي نشان مي‌دهد كه پژوهش درمورد اضطراب به گونه جدي از سال 1952 ميلادي توسط مذلو و ساراسون شروع شده می باشد پژوهش‌هاي اوليه نشان مي‌دهند كه افراد داراي اضطراببالا هنگامي كه از آنان انتظار موفقيت مي‌رود عملكرد ضعيفي از خود نشان مي‌دهند اما افراد داراي اضطراب پايين در چنين موقعيتي عملكرد خوبي از خود نشان مي‌دهند. اين يافته‌ها توسط «اي.سارسون» و همكارانش در بين دانشجويان نيز به دست آمده می باشد و توسط «آنتوان » «بدل» و اسپيلبرگر (1976) مورد ارزيابي و تأييد قرار گرفته می باشد. تفاوت و اختلاف در عملكرد افراد از نظر مذلو و ساراسون (1952) بر اساس سايق‌هاي روانشناختي آموخته شده صورت مي‌پذيرد.(همان منبع،46).

موقعيت امتحان دو نوع سايق را فرا مي‌خواند:

1 – تكليف جهت يافته يا تكليف مدار بر انگيخته مي‌گردد كه موجب بروز رفتار‌هايي براي انجام تكليف مي‌گردد.

2 – سايقهايي دوم سايقهاي اضطراب اموخته مي‌باشند كه اين نوع سايق ‌ها دو نوع رفتار مخالف و ناهمساز را به وجود مي‌آورند. كوشش‌هاي مربوط به اين تكليف كه افراد را بر اساس آن بتوانند امتحان را به پايان برسانند و به اين طريق اضطراب خود را كاهش دهند.

پاسخها و رفتارهاي ناموربوط به تكليف كه با احساسات هيجاني از درماندگي ، واكنش جسماني شدت يافته، پيش بيني و انتظار تنبيه و توبيخ ، اعتماد كم و کوشش‌هاي ضمني براي رهايي از موقعيت امتحان مشخص مي‌گردد.

 

 

مزایا و معایب عدم اجرای پژوهش :

پژوهش در این زمینه لازم می باشد زیرا در دنیای پیچیده امروز شناخت عزت نفس و ارتقای آن بیش از هر زمان دیگر برای افراد جامعه مهم و ضروری می باشد در دنیای پیچیده امروز برای اینکه شخص بتواند به نیازها ی خود دست پیدا کند بایستی به نیروی درونی خود تکیه کند و عزت نفس قوی داشته باشد شناخت عوامل مربوط به عزت نفس و هم چنین اضطراب ، شناخت عوامل ایجاد کننده اضطراب و عواملی که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد جامعه می گردد یاعث می گردد که ما افرادی موفق را در تمام رشته های موجود در جامعه داشته باشیم که با عزت نفس قوی می توانند به اهداف خود برسند . یکی از مسئله های اصلی که در حل معضلات پیش آمده هست عدم شناخت کافی از مشکل موموضوع پیش آمده برای ارائه راه حل می باشد با بدست آوردن شناخت و انجام پژوهش می توانیم به راه حل های بهتر برای حل مسائل پیش آمده دست پیدا کنیم .

 

اهداف پژوهش :

هدف کلی : مطالعه و مقایسه میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر مقطع راهنمایی و متوسطه شهرستان گیلان غرب  در سال تحصیلی 91-90

اهداف جزیی :

1 – تعیین ارتباط بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر .

2 – – تعیین ارتباط بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر.

3 – مقایسه میزان اضطراب دانش آموزان دختر و پسر .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

4 – مقایسه میزان اعتماد به نفس دانش آموزان دختر و پسر.

 

سوالات پژوهش :

1 – آیا بین میزان اضطراب دانش آموزان دختر و اعتماد به نفس آنها ارتباط هست ؟

2 – آیا بین میزان اضطراب دانش آموزان پسر و اعتماد به نفس آنها ارتباط هست ؟

3 – آیا میزان اضطراب دانش آموزان دختربیشتر از پسران می باشد می باشد ؟

4 – آیا میزان اعتماد به نفس دانش آموزان پسر بیشتر از دختر می باشد ؟

 

فرضیات پژوهش :

1 – بین میزان اضطراب دانش آموزان دختر و اعتماد به نفس آنها ارتباط هست .

2 –بین میزان اضطراب دانش آموزان پسر و اعتماد به نفس آنها ارتباط هست .

3 –میزان اضطراب دانش آموزان دختربیشتر از پسران می باشد می باشد .

4 –میزان اعتماد به نفس دانش آموزان پسر بیشتر از دختر می باشد .

 

تعريف نظري متغيير‌ها:

متغيير مستقل: به متغيري گفته می گردد كه از طريق آن متغير وابسته تبيين يا پيش بيني مي‌گردد به اين متغير محرك يا درون داد گفته می گردد .

متغيير مستقل در اين تحقيق اضطراب دانش اموزان مي‌باشد.

متغيير وابسته: متغيير می باشد كه در جريان پژوهش از متغيير مستقل تأثير مي‌‌پذيرد.(ساروخاني ، 1377،ص 130)

متغيير وابسته در اين تحقيق اعتماد به نفس دانش آموزان مي‌باشد.

تعريف نظري اضطراب: حالت نگراني و دلشوره كه با ترس پيوند دارد موضوع اضطراب (مانند خوابي مبهم ، يك رويداد احتمالي ناگوار) معمولاً نامشخص تر و غير اختصاصي تر از موضوع ترس مانند يك حيوان وحشي می باشد.

تعريف عملياتي اضطراب: در اين پژوهش مقصود از اضطراب نمره‌هايي می باشد كه دانش آموزان در مقياس اضطراب عمومي ANQ كسب مي‌كند و اين نمره‌ شاخص عددي براي اندازه‌گيري ميزان اضطراب عمومي مي‌باشد و نمره اي كه فرد در اين مقياس مي‌گيرد بيانگر ميزان شدت اضطراب عمومي وي مي‌باشد.(نجاريان و همكاران 1374،36)

تعريف نظري اعتماد به نفس: اعتماد به نفس قضاوت فردي نسبت به درجه ارزشمندي خود می باشد ، كه در توجه فرد نسب به خود بيان مي‌گردد و  آن يك تجربه ذهني می باشد كه فرد به وسيله‌ اظهارات شفاهي و ساير رفتارهاي بياني آشكارا انتقال مي‌دهد.(كوپر اسميت ، 1997)

تعريف عملياتي اعتماد به نفس: در اين تحقيق مقصود از اعتماد به نفس نمره‌اي می باشد كه فرد از مقياس بخشي اعتماد به نفس كوپر اسميت كسب مي‌كند.

متغيير‌هاي كنترل‌كننده: متغيير‌هاي هستند كه در جريان آموزش تحت كنترل محقق مي‌باشند كه در اين تحقيق جنسيت ، شهرستان محل تحصيل ، پايه تحصيلي مي‌باشند.

متغيير مداخله گر: هوش ، سطح تحصيلات والدين ، ساختار خانواده ، وضعيت اقتصادي خانواده مي‌باشد.

 

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :83
قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***