آیا سینوزیت درمان دارد؟ | بیماری

: سینوزیت درمان داره؟

: با صدای تو دماغی اش میگه: «از بچگی سینوزیت دارم… سرما که به سر و صورتم بخوره، آب از بینی و گلویم راه میفته و سردرد امانم نمی ده…» این جملات رو حتما شنیدین…
 خیلیا در زمستون شال به پیشونی می بندن، کلاه بر سر می ذارن و تصور می کنن گریزی از سینوزیت طولانی نیس. دکتر ابراهیم رزم پا، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، بعضی از این باورها رو درست می دونه اما عقیده داره سینوزیت هم مانند خیلی از بیماریای دیگه، حتی در نوع طولانی خود، قابل درمانه.
 آقای دکتر! سینوسا در بدن ما چه وظیفه ای دارن؟
سینوسا چاله های داخل استخوانی هستن و در استخوانای صورت قرار دارن. این چاله ها به وسیله مجرایی به بینی وصل هستن. سطح داخل سینوسا با مژکایی پوشیده شده که حرکت نوسانی به سمت حلق دارن. سینوسا روزانه حدود یه لیتر ترشح دارن. مژکا این ترشحات رو همراه میکروبا، گرد و غبار و مواد حساسیت زا به عقب می رانن. با هر بار بلع مقداری از بزاق دهن همراه با ترشحات سینوسا بلعیده می شه. این ترشحات در لطیف نگه داشتن مخاط پوشاننده سینوسا و بینی موثره و در تمیز کردن هوایی که از بینی به ریه می رسه، نقش مهمی داره.
 این چاله ها چه فایده ای واسه بدن دارن؟
این چاله ها وزن سر رو کم می کنن. اگه قرار بود استخوانای سر و صورت همه تو پر باشن سر بسیار سنگین می شد. از طرفی سینوسا به عنوان ضربه گیر مغز عمل میکنن و قدرت دفاعی استخوانا رو بیشتر می کنن. اگه ضربه شدیدی به صورت وارد شه به دلیل وجود سینوسا استخوانای صورت می شکنه. درنتیجه نیروی واردشده کمتر به جمجمه و مغز منتقل می شه. این حفرات به بینی و مجاری تنفسی راه دارن و در قشنگتر شدن صدا موثر هستن. اگه سینوسا عفونت کنن و پر شن صدا حالت تودماغی پیدا می کنه.
 مریضی سینوزیت یا همون عفونت سینوس ها چه علایمی داره؟
معمولا مریض از سردرد و احساس سنگینی سر شاکیه. سردرد با حرکت سر شدید شدن می شه؛ مخصوصا حرکت دادن سریع و یهویی سر به سمت جلو. قرار دادن سر بین زانوها و خم شدن به جلو سردرد رو شدید شدن می کنه. این درد در عرض چند روز شدیدتر می شه و ممکنه پشت چشما، دندونای آسیای بالا یا گوش تیر بکشه. معمولا کودکان دچار سرفه و بوی بد دهن می شن. تب، علامت شایعی نیس و فقط در نیمی از بیماران هست. ترشح زرد یا سبز و چرکی از بینی و وجود احساس خلط در پشت حلق هم از علایم شایع هستن. این ترشحات ممکنه باعث تحریک حلق و احساس حالت تهوع و استفراغ شن. معمولا تنفس از راه بینی مشکل و صدای مریض تودماغی می شه.
 این علایم، مشابه سرماخوردگی هستن. ارتباطی بین سرماخوردگی و سینوزیت هست؟
اگه علایم سرماخوردگی بیشتر از یه هفته بمونه، ممکنه به سینوزیت تبدیل شده باشه. سینوزیت معمولا به دنبال سرماخوردگی و آنفلوآنزا بروز می کنه. عفونت اولیه، مخاط سینوسا رو ملتهب می کنه. بدن هم در جواب ترشحات سینوس رو زیاد می کنه. افزایش این ترشحات باعث می شه که دهانه سینوسا تنگ شه. درنتیجه ترشحات و میکروبا درون چاله سینوس تجمع می کنه. اینطوری، سینوس به کانونی واسه رشد و افزایش میکروبا تبدیل می شه. بعضی وقتا عفونت قارچی هم به این عفونتا اضافه می شه.
 این علایم با سینوزیت طولانی چه فرقی دارن؟
اگه این علایم بیشتر از ۴ هفته ادامه پیدا کنن، سینوزیت طولانی رو به وجود میارن. سینوزیت طولانی ممکنه تا چند سال مریض رو گرفتار کنه. معمولا عوامل آلرژی زا، آسم و عفونتای باکتریایی باعث ایجاد سینوزیت طولانی می شن. هم اینکه پولیپ بینی و مشکل ساختمانی بینی هم می تونن ایجاد کننده سینوزیت طولانی باشن. حدود ۲۰ درصد از بیماران گرفتار به سینوزیت طولانی، به پولیپ بینی گرفتار هستن.
 چیجوری میشه از این مریضی پیشگیری کرد؟
عوامل زیادی در پیشگیری از سینوزیت موثر هستن. رعایت بهداشت شخصی و شستن دستا از مهم ترین عوامل هستن. باید از مواد آلرژی زا دوری کرد و آلرژی رو تحتِ کنترل درآورد. سرماخوردگی رو باید فورا درمان کرد. طولانی شدن سرماخوردگی، سینوسا رو در برابر عفونت قرار میده. دوری از دود سیگار و هوای آلوده بسیار کمک کننده س.
 سیگار چه تاثیری بر سینوسا داره؟
آلودگی هوا و مصرف سیگار می تونن حرکات مژکا رو دچار مشکل کنن. مشکل حرکت مژکا باعث تجمع ترشحات سینوس و رشد میکروبا در این محیط می شه.
 چه راه های دیگری واسه پیشگیری از سینوزیت هست؟
یه راه، اینه که در خونه از دستگاه بخور و رطوبت ساز استفاده کنین. این کار باعث می شه ترشحات سینوسا روان شن و میکروبا در سینوس تجمع نکنن. مایعات خیلی سرد بخورین. به طور منظم ورزش کنین و فعالیت بدنی داشته باشین. از تماس با آدمایی که گرفتار به سرماخوردگی یا عفونت ویروسی مجاری تنفسی فوقانی هستن، دوری کنین.
در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد نمونید. در منزل از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کنین. مشروبات الکلی بخورین چون باعث تورم مخاط بینی و سینوسا می شن. هنگام شنا شیرجه نرید.
از سفرهای هوایی دوری یا دست کم قبل از سفرهای هوایی از قطره ضداحتقان بینی استفاده کنین. رطوبت منزل خود رو کنترل کنین. هوای خیلی خشک یا خیلی مرطوب، سینوزیت رو شدید شدن می کنه. عطر و ادکلن هم می تونن باعث تورم مخاط بینی شن پس باید از اونا دوری کنین. دست کم روزی ۷ لیوان آب بخورین. هنگام خروج از منزل در فصول سرد سال، به وسیله شال و کلاه سینوسای خود رو گرم نگه دارین. به خاطر برخورداری از سیستم ایمنی قوی باید تغذیه مناسبی داشته باشین.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *