آیا سونا برای سلامتی مفید است؟ | بیماری

درحالی که حموم یا حموم ترک (حموم بخار مرطوب) از جنوب اروپا اومده، سونا یا حموم گرم و خشک از اروپای شمالی میاد. اگه سونا در فرانسه رایجه دلیلش یه سنت جهانی و قدیمیه. واسه بهره بردن از یه سونای امن و سالم، باید یه سری از مشکلات جانبی و یه سری از فواید سونا رو در خاطر داشته باشین.

▪ فواید سونا

بر خلاف ترشحات غیرقابل اغماض غدد درون ریز و واکنشای فوری و سریعی که سیستم قلب و عروق (گرما جریان خون رو بیشتر کرده، ضربان قلب رو بالا می بره) از خود نشون میدن، سونا عموماً واسه همۀ سنین، از خردسال تا بزرگسال قابل تحمله. طبق تحقیقات بیشمار علمی، سونای منظم واسه سلامتی خطری نداره، حتی برعکس شستشو و پاک شدن، آرامش و آسایش رو واسه شخص به ارمغان می آورد، هم اینکه سیستم دفاعی طبیعی بدن رو هم تقویت می کنه، خصوصاً این که واسه مقابله با استرس و بیماریا، سیستم گردش خون رو به حرکت میندازه وپوست رو هم تقویت می کنه.

▪ سونای منظم در دراز مدت، اثرات خاصی داره:

برخلاف اون چیزی که بنظر میاد، سونا واسه کنترل تنفس کسائی که گرفتار به فشارخون هستن و هم اینکه توانبخشی و دوره نقاهت بعد از سکتۀ قلبی خوبه؛

سونا هم اینکه می تونه واسه بیماران گرفتار به آسم وبرونشیت طولانی هم به درد بخور باشه؛

سونا واسه رماتیسمای التهابی (آرتروز، پلی آرتروئید رماتوئید)، دردهای مفصلی، کشیدگی ماهیچه ها و فیبرومیلاژیا هم اثر بخشه؛

در بعضی موارد عفونتای پوستی مانند پسوریازیس هم، سونا مؤثر و درمانگره. (سونا از خشک شدن پوست جلوگیری می کنه). درعوض ممکنه عرق کردن بعضی موارد اگزما یا درماتیت آتوپیک (درماتیت آتوپیک یعنی یه مریضی التهابی طولانی پوست که بیشترً با بقیه بیماریهای آلرژیک مثل آسم یا تب یونجه که دستگاه تنفسی رو درگیر میکنن همراه س) رو شدید شدن کنه.

▪ مشکلات جانبی سونا کدوما هستن؟

سونا واسه افراد گرفتار به این بیماریا می تونه خطرناک باشه: آنژین ناپایدار، سکتۀ قلبی و تنگی شدید دریچه آئورت. در خیلی از موارد، در مریضی عروق کرنر، به شرطی که شرایط مریضی ثابت باشه، و در مریضی نکروز میوکارد، در شرایطی که مریضی کهنه باشه، سونا بی خطره.

با احتمال خیلی کم پیش میاد که شخصی (بدون مصرف مشروبات الکلی) در طول مدت سونا با سکتۀ قلبی یا مرگ یهویی مواجه شه. با اینحال به غیر از بیماریای شناخته شدۀ شدید ( مثل سرطان، بدون این دست اون دست کردن بعد از انفارکتوس میوکارد، یا عفونتای شدید مانند سرماخوردگی یا برونشیت) بیشتر مردم عادی می تونن بدون هیچ خطری به سونا روی بیارن و از فواید اون بهره مند شن. یادتون باشه که مصرف بعضی داروها مانندداروهای فشارخون قبل از ورود به سونا ممکنه مشکلات جانبی جدی واسه فرد به همراه داشته باشه.

مصرف الکل قبل از سونا اکیداً ممنوع

مصرف مشروبات الکلی از بدترین دشمنانیه که می تونه وجود داشته باشه، چون که افت فشار خون رو شدید شدن می کنه و باعث بروز مشکلاتی مثل مشکل در ضربان قلب و درنتیجه ایست قلبی می شه. پس ممنوع بودن نوشیدن الکل از ابتدایی ترین و اصلی ترین موارد قبل از ورود به سونا هستش!

▪ سونا لاغر میکنه؟

برخلاف خیالات بیشتر، سونا رفتن منظم باعث لاغری نمی شه. این درسته که به کار گیری سونا آب بدن رو ( و نه چربی رو) به شکل عرق کم می کنه، اما این مایعات از دست رفته خیلی سریعً با نوشیدن آب دوباره جذب بدن می شن.

منبع:seemorgh.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *