آیا سوراخ شدن آپاندیس باعث مرگ می شود؟ | بیماری

:  

یه فوق تخصص گوارش و کبد گفت: به دلیل جابه جا شدن محل زائده آپاندیس در زنان باردار معمولا دیر تشخیص داده می شه و ممکنه عوارضی رو واسه مادر باردار و جنین داشته باشه پس با احتمال ۵۰ درصدی در تشخیص مریضی باید جراحی انجام بشه.

دکتر حسین خدمت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تعریف آپاندیس گفت: آپاندیس یه زائده در قسمت راست و پایین شکمه که بین روده بزرگ و روده باریک قرار گرفته و دارای طول ۱۰ سانتیمتر و قطر سه میلی متره.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: اهمیت اونم به این دلیله که در تقویت سیستم ایمنی افراد موثره و بیشترین حد این کارآیی معمولا به دهه دوم و سوم زندگی برمیگرده که تعداد سلولهای ایمنی بیشتر شده و به تقویت سیستم گوارش کمک می کنن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: البته کارکرد خاص اون، تنها دفاع و حفظ ایمنی نیس به این خاطر که سلولهای دفاعی درطول روده بزرگ، روده کوچیک و کل سیستم گوارشی هستن و نبود آپاندیس مشکلی رو از این نظر ایجاد نمی کنه بلکه اگه مجرای آپاندیس بسته شه و التهاب پیدا کنه، ورم زیاد آپاندیس ایجاد شده و نیاز جدی به جراحی پیدا میکنه. با انجام سونوگرافی هم میشه آپاندیسیت رو تشخیص داد.

این فوق تخصص گوارش و کبد درباره ضرورت تشخیص بهنگام التهاب آپاندیس اعلام کرد: اگه این مریضی به موقع تشخیص داده نشه و پیشرفت کنه منتهی به سوراخ شدن آپاندیس می شه که در نتیجه عفونت در شکم منتشر و به مرگ مریض می رسه.

دکتر خدمت در توضیح علل ایجاد التهاب در آپاندیس گفت: دلیل اصلی ایجاد این التهاب هنوز معلوم نشده چون که در بعضی افراد این آسیب به وجود میاد و تو یه سریای دیگه خیر. اما وجود میکروبا، ترشحات روده باریک یا مواد غذایی می تونن با بستن مجرای آپاندیس موجب التهاب شن. مسمومیتای غذایی، عفونتای ویروسی، میکروبی یا انگلی هم می تونن در بروز این آسیب نقش داشته باشن.

ایشون درباره چگونگی تشخیص آپاندیسیت گفت: تشخیص این مریضی مشکله. آپاندیسیت شایع ترین مریضی در جراحی شکم حساب می شه و تشخیص این دسته از بیماریا بیشتر سخت هستن. دلیل اونم اینه که محل آپاندیس در قسمت پایین و راست شکمه اما دردی که در شروع مریضی احساس می شه بیشتر در ناحیه معده س. این درد شدت ضعیف و متوسط داره و با بی اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ همراه س که تصور پایه همه مردم بیشتر درد و ورم معده است.

دکتر خدمت ادامه داد: چند ساعت بعد از شروع مریضی، این درد متمرکز شده و به ناحیه آپاندیس منتقل می شه. در این زمونه که تشخیص ورم آپاندیس راحت تر شکل میگیره. بدیش اینه مردم به محض شروع درد، مبادرت به مصرف خودسر انه دارو می کنن که سیر مریضی رو خراب می کنه. با این حال اگه این درد به وجود اومده به وسیله مسمومیتای غذایی و عفونتای ساده تلقی شه و فرد خودسرانه به به کار گیری آنتی بیوتیک و مسکن بکنه، روند تشخیص دچار مشکل می شه.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، در این باره اخطار داد: این موجب سوراخ شدن ضایعه آپاندیسیت و آپسه شدن محل می شه. علائم عمومی چون بی اشتهایی، استفراغ و اسهال هم می تونن در کار تشخیص کمک کننده باشن. معاینه دقیق، کلید تشخیص این مریضی و به وسیله جراحه.

ایشون درباره روشای جراحی التهاب زیاد آپاندیس توضیح داد: برداشتن آپاندیس با روش جراحی باز و روش لاپاراسکوپیک ممکن است. اگه تشخیص در وقتی انجام شه که آپاندیس هنوز سوراخ نشده باشه جراحی آسونه. واسه نابود کردن عفونت، مدت کوتاهی آنتی بیوتیک تجویز می شه.

دکتر خدمت در جواب به این سوال که برداشتن آپاندیس اشکالی در کارکرد بدن به وجود می آورد یا خیر گفت: برداشتن آپاندیس مشکلی واسه فرد به همراه نداره چون با وجود اینکه این زائده در کارکرد سیستم دفاعی بدن نقش داره اما سلولهای دفاعی در تموم طول روده باریک و روده بزرگ هم هستن و می تونن در نبود این زائده، وظیفه اونو هم بکنن.

این فوق تخصص گوارش و کبد با گفتن این که ۷ درصد مردم در سراسر دنیا به این مریضی گرفتار می شن، گفت: در ده های گذشته گسترش این آسیب کم شده و دلیل این رو شاید بشه در ارتقای بهداشت عمومی، بهداشت تغذیه و کاهش عفونتای انگلی در میان مردم جست.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: دهه دوم و سوم مریضی که سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی رو در بر میگیره شایع ترین سن دچار شدن به این بیماریه و در سنین کمتر از ۱۰ سال و بالاتر از ۵۰ سال کمتر مشاهده می شه. میشه گفت آپاندیس، مریضی جوونا و میانسال هاست. هم اینکه گسترش این مریضی در میان مردها بیشتره و ۵/۱ برابر گسترش اون در زنهاست. کلا تشخیص التهاب زیاد آپاندیس تو یه مرد جوون راحت تر شکل میگیره.

دکتر خدمت بروز آسیب آپاندیس در زنان باردار رو روش زوم کرد و گفت: معمولا چون محل آپاندیس در زنان باردار جابه جا می شه، دیر تشخیص داده می شه و ممکنه عوارضی رو واسه مادر باردار و جنینش داشته باشه.

: اگه دکتر تا ۵۰ درصد احتمال دهد که بیمارش دچار آپاندیسیت شده، باید عمل جراحی رو بکنه چون اگه تا زمان تشخیص قطعی صبر کنیم یا تا ۸۰ درصد مطمئن شیم که مریض دچار ورم آپاندیس شده، ممکنه آپاندیس پاره شه که در این صورت واسه مادر و جنین خطرآفرینه.

ایشون درادامه با اشاره به بهترین راه جلوگیری از آپسه کردن آپاندیس، گفت: در هر حالت اگه درد شکم واسه هر فردی به وجود بیاد که بیشتر از ۶ ساعت به طول برسه، مریض باید مورد معاینه یه جراح قرار بگیره. بیماران معمولا توقع دارن که وقتی تشخیص آپاندیس، صد درصد تشخیص داده شد مورد عمل جراحی قرار بگیرن، در حالی که صبر واسه کامل شدن احتمال این تشخیص ممکنه واسه مریض دیر شه و به مراحل پاره شدن آپاندیس برسه.

دکتر خدمت اضافه کرد: پس از نظر پزشکی، هروقت تشخیص ۷۰ درصدی واسه آپاندیس داده شه، باید عمل جراحی انجام شه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *