آیا سلولیت درمان می شود؟ | چاقی

در صورت داشتن رژیم غذایی درست و هم فعالیت بدنی، به کار گیری دستگاه های با تکنولوژیای جدید که به وسیله مراکز مجهز انجام قبول می کنه، می تونه در تغییر اندازه آدما به درد بخور واقع شه. وسایل، اجناس و کرمای زیادی ادعای درمان سلولیت رو دارن اما دلایل علمی کمی هست که ادعای اونا رو پشتیبانی کنه.

توجه به این نکته لازمه که همه تکنیکایی که در درمان سلولیت بیان می شن درمان قطعی در این مورد نبوده و بدون ورزش و تغذیه مناسب بی تاثیر هستن. جالبه بدونین که تحقیقات نشون داده که ماساژ پوست مجاور ناحیه سلولیت با قدرت کافی و منظم، می تونه در تغییر اندازه و هم ظاهر فرد گرفتار به سلولیت به درد بخور واقع شه. 

در به کار گیری دستگاه های ماساژ دهنده دوباره باید تاکید کرد که دو نکته اساسی نباید ندیده گرفته شه:

اول اون که از دستگاه های استاندارد واسه این موضوع استفاده کنین.

نکته دوم اون که این موضوع حتما باید به وسیله افراد مجرب و آموزش دیده واسه شما انجام شه.

البته باید توجه داشت که این دستگاه ها در تغییر وزن شما موثر نیستن و واسه یافته های بهتر درمانی، همراهی با یه رژیم غذایی مناسب و ورزش لازمه.

به طور خلاصه درمانای عادی در حل مشکل سلولیت عبارت هستن از:

کاهش وزن:

بر خلاف تصور خیلی از آدما که فکر می کنن فقط از چاقی موضعی یا سلولیت رنج می برن واقعیت اون هستش که خیلی از اونا به زیاد شدن وزن کلی بدن و یا چاقی هم گرفتار هستن. پس چه در اونا که از چاقی کلی رنج می برن و یا فقط سلولیت مشکل آنانه کاهش وزن از راه یه رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین روشای درمانی هستش.

کاهش وزن و انجام تمرینات کششی در ماهیچه های پا و ران و کفل می تونه دلیل اصلاح شکل خلل و فرجای ظاهری پوست شه. البته اینم بگیم که انجام ورزشای کششی سنگین در کوتاه مدت تغییری اون چنانی رو به دنبال نداره علاوه بر اون که معمولا با دردهای اسکلتی مخصوصا در ناحیه کمر همراه هستش. از طرف دیگه فواید کاهش وزن از راه رژیم غذایی به تنهایی، بدون انجام فعالیت بدنی منظم هم خیلی محدوده، هر چند که بعد از کاهش وزن، برجستگی سلولیت کمتر می شه ولی به طور کامل محو نمی شه.

لیزر و فرکانسای رادیویی:

یکی از راه های درمانی ارئه شده، لیزر و به کار گیری سیستم فرکانسای رادیویی باشه. معمولا می گن که هر دوی این سیستما دلیل بهبود سلولیت بعد از دوره های درمانی ۲ بار در هفته می شه و یافته های تا ۶ ماه دووم داره. اما این روش ها درزمان سالای گذشته ارائه شده و معمولا دارای استاندارد جهانی نبوده و فقط در بعضی از کشورها استفاده می گردن.

لیپوساکشن:

بعضی افراد جهت درمان سلولیت به لیپوساکشن متوسل می شن. در طول لیپوساکشن، دکتر جراح یه تیوپ نازک رو از راه یه برش کوچیک زیر پوست شما وارد می کنه و بعد چربی رو بیرون میکشه. گر چه لیپوساکشن اندام رو متناسب می کنه اما سلولیت رو خارج نمی کنه و می تونه ظاهر سلولیت رو بدتر کنه.

اندرمولوژی و یا ماساژ به همراه مکش:

بعضی از درمانای سلولیت بر این پایه س که ماساژ با قدرت به همراه مکش دلیل افزایش جریان خون می شه و نفوذ عروق خونی رو در توده های کپسولی چربی ممکن ساخته و بر این پایه باعث جابجایی سموم و کاهش حجم سلولیت می شه. در این روش منحصر به فرد که اندرمولوژی یا LPG  نامیده می شه، از وسیله های دستی استفاده می کنن که پوست رو بین غلتک قرار میده. شما بعد از یه مدت متوجه تغییرات کمی در پوست میشین. اون چه در این روش مهمه اون که مانند رادیوفرکوئنسی و هم لیزر ۲ بار درهفته تو یه دوره  ۱۰ جلسه ای باید انجام شه تا یافته های اون ظاهر شه.

اندرمولوژی یکی از روشای جدید و پیشرفته در درمان سلولیته که مزیت اون اینطوریه که تاثیر اون مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) قرار گرفته.

در این روش سیستم ماساژ با مکش ترکیب شده و در واقع این روش یه جور از فوت وفن ماساژه. اینم بگیم که اندرمولوژی در کنار دیگه روشای درمانی از جمله اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی، بسیار به درد بخور واقع می شه.

به طور طبیعی پس از ۶ جلسه از شروع درمان، یافته های این روند مشاهده می شه و هر چی که این درمان رو ادامه بدین متوجه بهبودهای زیادی در سلولیت تون می شه.

مزوتراپی:

این روند شامل تزریق محلولی شامل ترکیبی از آمینوفیلین، هورمون، آنزیم، عصاره های گیاهی و ویتامین و مینرال زیر پوسته. این درمان می تونه مشکلات نا خواسته زیادی  داشته باشه که شامل عفونت و جوش و سطح ناهموار روی پوست می شه.

کرمای سلولیت:

کرما که شامل ترکیبات مختلفی از جمله ویتامینا، مینرالا، عصاره های گیاهی و آنتی اکسیدان ها هستن، به عنوان درمانای سلولیت مشخص شدن اما هیچ مطالعه ای نشون نداده که کرما دلیل بهبودی گردند و در بعضی از موارد مواد موجود در این اجناس باعث جوش و واکنشای پوستی می شه.

پیشگیری:

هر چند هیچ راه قاطعی واسه جلوگیری از دچار شدن به سلولیت وجود نداره  با این وجود پیشنهاد عمومی اون هستش که از زیاد شدن وزن دوری کنین چون که زمینه بروز سلولیت در افراد چاق به مراتب بیشتره. همونجوریکه میدونید جلوگیری از زیاد شدن وزن با ترکیب تغذیه سالم و ورزش ممکن هستش. در انتخاب ورزش مناسب هم باید ترکیب ورزشای هوازی و مقاومتی استفاده بشه. در انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی هرچند لازمه ولی شما در این رابطه راه درازی در پیش دارین تا بتونین استواری و مطلوبیت بافت پوست خود رو حفظ کنین.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *