آیا سرکه سیب به درمان پسوریازیس کمک می کند؟ | تغذیه سالم

سرکه سیب به درمان پسوریازیس کمک می کنه؟

پسوریازیس یه مریضی خود ایمنی غیر مسریه که منتهی به تیکهای قرمز، بلند شده و پوسته پوسته روی پوسته که ممکنه دلیل خارش، سوزش و زخم شه. شرایط خود ایمنی که در اون سیستم ایمنی بدن به اشتباه بدن خود رو مورد حمله قرار میده. دلیل دقیق مریضی پسوریازیس نامعلوم س و محققان هنوز درمان اونو پیدا نکرده ان.

تحقیقات چه میگه
خیلی از منابع ادعا می کنن که سرکه سیب می تونه قرمزی و فلس به وجود اومده به وسیله پسوریازیس رو پاک کنه. یه سریای دیگه می گن که می تونه مریضی رو به طور کامل با تعادل سطح pH بدن درمان کنه.
واقعیت اینه که هیچ مدرک علمی که نشون بده سرکه سیب در درمان پسوریازیس موثره موجود نیس.
دکتر کولبی ایوانز، متخصص پوست و رئیس منتخب هیئت مدیره بنیاد ملی پسوریازیس (NPF) میگه من هنوز مریضی رو ندیدم که در دراز مدت قادر به کنترل پسوریازیس خود با به کار گیری سرکه سیب بوده باشه.
در حالی که سرکه سیب مواد ضد عفونی کننده فوق العاده واسه زخم در دوران باستان بوده تحقیقات مدرن روز از سرکه سیب به عنوان یه راه حل واسه پسوریازیس پشتیبانی نمی کنه.
دکتر ایوانز میگه خیلی از افراد گرفتار به پسوریازیس داستانای موردی از سرکه سیب به عنوان یه عامل بزرگ موضعی ضد خارش به اشتراک گذاشته ان. NPF ادعا می کنه مایع ممکنه به درمان خارش پوست سر کمک کنه. هر مریض درمان متفاوتی داره. بعضی از درمانها واسه خیلی از مردم کار می کنن. بعضی فقط واسه چند نفر موثره.
اگه شما می خواین اونو امتحان کنین سرکه سیب رو که از فروشگاه های مواد غذایی جفت و جور کردین واسه یه هفته به پوست سر خود چند بار در روز بمالید. اگه اون باعث احساس سوزش ناچیز شد تلاش کنین سرکه رو با نسبت ۱: ۱ با آب رقیق کنین.
بعضی از افراد در سرکه سیب رقیق شده حموم می کنن. واسه این کار، یه فنجون سرکه سیب رو به یه وان گرم اضافه کنین.
یادتون باشه که سرکه سیب نباید روی زخم باز اعمال شه. هم اینکه ممکنه پوست شما رو تحریک کنه.
دکتر ایوانز اخطار میده شک نداشته باشینً از سوختگی شیمیایی در اثر مالش [ سرکه سیب ] به پوست، به خصوص تحت پانسمان، گزارش شده. هم اینکه نگرانی در مورد آسیب به مینای دندون یا معده از نوشیدن اون در مقادیر زیاد هست.
اگه شما تجربه سوزش و یا احساس سوزش شدید دارین بدون این دست اون دست کردن استفاده رو متوقف کنین.

دیگه گزینه های درمان پسوریازیس

درمانای موضعی پسوریازیس

درمانهای موضعی در شکل کرم و پماد اومده و معمولاً از شکلای جور واجور استروئیده. این کرم و پماد مستقیما روی پوست استفاده می شه. این درمان واسه افراد گرفتار به پسوریازیس خفیفه.

نور درمانی در پسوریازیس

نور درمانی هم به عنوان فتوتراپی شناخته شده. این درمان با به کار گیری دوزهای منظم از نور طبیعی و یا مصنوعی واسه کمک به کسائی که پسوریازیس ناچیز تا متوسط دارن استفاده می شه. نوردرمانی رو میشه در مطب دکتر شما با به کار گیری یه اطاقک نور با یه لامپ ماوراء بنفش در خونه و یا خیلی راحت از راه نور خورشید طبیعی انجام داد.

داروهای سیستمیک

آدمایی که به درمانهای موضعی یا نور درمانی جواب نمی دن ممکنه داروهای سیستمیک تجویز شه. این درمان روی کل بدن تاثیر میذاره و هم اینکه واسه کسائی که پسوریازیس متوسط تا شدید دارن استفاده می شه.

بیولوژیک

این منبع جدیدتر دارو از پروتئینای انسانی یا حیوونی ساخته شده و از راه تزریق یا IV گرفته می شه. بر خلاف داروهای سیستمیک، بیولوژیک نمی تونه روی کل سیستم ایمنی بدن اثر کنه. بیولوژیک واسه کسائی که دارای پسوریازیس متوسط تا شدید هستن استفاده می شه.

OTEZLA

OTEZLA یکی از جدیدترین روشای درمانی واسه پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیکه که بیشتر در افراد گرفتار به پسوریازیس اتفاق می افته. این قرصه که می تونه به صورت خوراکی مصرف شه. میشه اونو در کنار درمانهای موضعی و نوردرمانی واسه مقابله با موارد شدید این مریضی استفاده کرد. اونو با مولکولای درون سلول عامل التهاب مقابله می کنه.

به چه دلیل شما باید با دکتر خود مشورت کنین

مهم نیس که چیجوری بسیاری سیب می خورن یا از سطل سرکه سیب استفاده می کنن اگه شما فکر می کنین دارای پسوریازیس هستین لازمه با دکتر مراقبتای اولیه خود و یا یه متخصص پوست صحبت می کنن.
بسیاری تحقیقات هنوز در مورد پسوریازیس مطمئن نیستن علاوه بر این، چیزی که واسه یه نفر کار می کنه ممکنه واسه شخص دیگری کار نکنه. این مهمه که از نزدیک با یه متخصص پزشکی واسه پیدا کردن درمان مناسب مشورت کنین.

مطالب در رابطه

  • خواص سرکه سیب
  • سرکه سیب و سلامتی
  • سرکه سیب واقعاً لاغر می کنه؟
  • منافع و خطرات سیب که شما نمی دونین

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *