آیا سرفه های بی وقفه نشانه بیماری است؟ | بیماری

: ممکنه واسه شما سرفه های یه ریز ای بوجود اومده باشه که کنترل اون از دست تون خارج باشه و به شکل همیشگی تکرار شن.سرفه ها فقط مخصوص سرماخوردگی نیستن و میتونن نشونه ای از یه مریضی باشن،پس باید به سرفه های غیر از سرماخوردگی مون توجه کنیم و پیگیر اون باشیم،شاید که نشونه ای از یه مریضی باشه.

همه سرفه ها مربوط به مریضی و دلیلی واسه مراجعه آدما به دکتر نیستن، بیشتر موارد سرفه ها موقتی هستن، اما حتی یه سرفه کوتاه مدت می تونه نشونه ای از یه مشکل بزرگتر باشه که باید به وسیله یه دکتر معاینه شه. اینجا می گیم که چیجوری این سرفه ها رو محدود کنیم تا بطور مثال از آسم به ذات الریه و بعد به مشکی سرفه تبدیل نشه.

ویروس سرماخوردگی

اگه سرفه های یه ریز شما به مدت سه هفته یا کمتر ادامه داشت به احتمال زیاد به دلیل سرماخوردگیه. بدیش اینه، این سرفه های یه ریز که بیشتر سرفه خشک است با بعضی مخاط روشن و خلط همراه س که می تونه تا یه ماه یا بیشتر پس از اینکه علائم سرما خوردگی شما از بین رفت هم بمونه. این ویروس موجب تحریک انتهای اعصاب در راه های هوایی شما می شه، و اونا می تونن واسه یه مدت حساس باقی بمونن.

واسه درمان سرفه های به وجود اومده به وسیله ویروس سرماخوردگی چه کنیم :

هیچ درمانی واسه عفونتای ویروسی وجود نداره، پس شما باید صبر کنین تا زمان اون طی شده و برطرف شه. اگه سرفهاتون جدیه و سرکوب کننده های سرفه و آرامش دهنده ها فایده نداره با توضیحات شما ، دکتر ممکنه دارویی واسه آروم کردن رفلکس سرفه تجویزکند .هم اینکه ضد احتقان یا اکسپکتورانت می تونه به نازک کردن مخاط کمک کنه تا از راه سرفه بیرون آیند.

آبریزش از عقب بینی

اگه شما سرفه های یه ریز (مرطوب یا خشک) می کنین که هشت هفته یا بیشتر طول بکشه ، ممکنه ترشحات طولانی از پشت بینی و موکوس در سینوسها تجمع یابد و پایین پشت گلو ریخته و دلیل درد شه و با ایجاد احساس تحریک دلیل سرفه شه.هیچ آزمایشی واسه نشون دادن ترشح پشت حلق وجود نداره، اما در این حالت ممکنه آبریزش بینی یا گرفتگی بینی داشته باشین (از علائم آلرژی و یا سرماخوردگی طولانیه) از دیگر علایم صاف کردن تکراری گلو و گلودرده. چون خیلی رایجه پزشکان بیشتر اونو درمان میکنن.

واسه درمان سرفه های یه ریز به وجود اومده به وسیله ترشحات پشت بینی چه کنیم :

شستشو با سرم نمکی بینی ممکنه به برطرف شدن این مشکل کمک کنه و یا ممکنه از استروئیدها یا آنتی هیستامین واسه کاهش التهاب استفاده شه. به رنگ مخاط خود توجه کنین: سرفه خلط زرد یا سبز به این معنیه که سیستم ایمنی بدن شما در فشاره ، که می تونه نشونه یه عفونت باکتریایی باشه ، مانند سینوزیت،. در این صورت، شما نیاز به آنتی بیوتیک دارین.

آسم

آسم معمولا با خس خس سینه و تنگی نفس نشون داده می شه اما در افراد گرفتار به آسم سرفه همیشگی خشک ممکنه تنها علامت باشه. این حالت بیشتر درزمان شب و یا مدت کوتاهی پس از ورزش، وقتی که شما در هوای سرد تنفس می کنین یا وقتی که در دور و بر یه مورد آلرژی زا، مانند موی حیوانات خونگی یا گرده هستین اتفاق میفته .

درمان سرفه آسم چیجوریه :

دکتر شما ممکنه به شما تستای تنفسی واسه تشخیص آسم و یا به کار گیری یه اینهالر دو بار در روز واسه چند هفته رو پیشنهاد کنه تا ببینه سرفه شما فروکش می کنه یا خیر. آنتی هیستامینا هم ممکنه کمک کنه.

رفلکس اسید معده

مریضی ریفلاکس معده (GERD) با حدود ۲۵٪ از موارد سرفه طولانی ربط داره. وقتی که اسید به بالا و درون مری جریان پیدا میکنه می تونه از انتها عصب رو تحریک کنه و تحریک همیشگی دلیل سرفه می شه اما می تونه واسه تشخیص سخت باشه. هر کسی دچار GERD می شه سوزش سر دل داره اما اگه شما بعد از غذا ،وقتی که در شب واسه خوابیدن دراز می کشید و یا هنگام برخواستن در صبح سرفه می کنین و یا اگه صدای متناوب خشن همراه با سرفه دارین این نکات هم ممکنه نشونه ریفلاکس معده باشه.

واسه درمان سرفه طولانی به دلیل GERD چه کنیم :

بیشتر موارد GERD تقریبا آسون و با داروهای ضد اسید معده درمان می شه ، اما سرفه شایع GERD می تونه سرسختانه ترباشد و شما نیاز به بررسی جدا به وسیله دکتر داشته باشین . ممکنه دوزهای بیشتر از دارو Rx نیازباشد و ممکنه شما شش تا هشت هفته بعد احساس بهتر داشته باشین . اضافه وزن بعضی وقتا به GERD کمک می کنه. تلاش کنین سر تخت خود رو وقتی که خوابین بالا ببرین تا سرتون کمی بالاتر از بدن قرار گیرد .

ذات الریه

بعضی وقتا یه سرفه ممکنه یه مریضی شدید رو نشون بده. سینه پهلو میتونه وقتی که عفونت دستگاه تنفسی به ریه ها سرایت کرده باشه پیشرفت یابد و باعث شه تا کیسه های هوایی در ریه ها با چرک پر شن . این مسئله باعث می شه تنفس سخت شه و سرفه هم بعضی وقتا دردناک تر می شه این . وضعیت می تونه زندگی شما رو تا چند روز تهدید. اگه شما هنگام سرفه مقدار زیادی خلط سبز و یا خون به همراه، تنگی نفس و یا ناراحتی قفسه سینه داشتین حتما به دکتر مراجعه کنین. تب و لرز از دیگر علائم اخطار دهنده هستن.

واسه درمان ذات الریه چه کنیم :

رادیوگرافی قفسه سینه تنها راه واسه اطمینان از این که شما گرفتار به پنومونی هستین یا خیره ، اما بعضی از پزشکان اونو با گوش دادن به ریهاتون با گوشی پزشکی تشخیص میدن بیشتر موارد جدی در بزرگسالان باکتریایی و تحت درمان با آنتی بیوتیکه.

مشکی سرفه

این مریضی بسیار مسریه و مانند اینه که نفس تازه واسه تنفس کم داشته باشین و بعد از یه مدت ، شدیدا سرفه کنین حتی اگه شما واکسینه شده باشین (به دلیل ضعیف کردن شات تزریقی در طول زمان)

درمان مشکی سرفه چیجوریه :

اگه شما درمان رو ظرف سه هفته از شروع عفونت شروع کنین آنتی بیوتیک ممکنه علائم رو کم کنه. اونا هم اینکه می تونن شما رو از گسترش باکتری به دیگر آدما که خیلی با اهمیته مراقبت کنن چون یه عفونت می تونه به بیماریای جدی، حتی مرگ، در نوزادان منجر شه.

علل دیگه

واسه سرفه های یه ریز که به درمانای بالا جواب نمی دن، دکتر شما ممکنه رادیوگرافی از قفسه سینه یا سی تی اسکن از ریه ها و یا سینوسا رو تجویز کنه. این کار می تونه در صورت وجود شرایطی جدی مانند بیماریای انسدادی طولانی ریه ، سرطان ریه کمک کنه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *