آیا سرطان یک بیماری ارثی است؟ | بیماری

: سرطان یکی از مریضی هاییه که ممکنه حتی شنیدن نام اون واسه بعضی افراد ترسناک باشه. اگه شمام در بستگان نزدیکتان شخصی گرفتار به این بیماریه و در مورد ارثی بودن سرطان سوال دارین، بهتره در این مطلب با ما همراه باشین. در این مطلب به بررسی نقش وراثت در دچار شدن به این مریضی می پردازیم.

فرض کنین پدر بزرگی اهل سیگار و قلیان بوده، اون وقت این موارد موجب تغییرات اپی ژنتیک در اون شده و حالا چند نسل بعد در نوه و نتیجه اون، این ژنا در محیط ناجور جدیدی قرار می گیرن و موجب بروز سرطان در دختر یا پسر جوونی می شن که خودشون اهل دود نیستن.

پرفسور محمد اسماعیل اکبری- رئیس مرکز تحقیقات سرطان و پدر پزشکی جامعه نگر ایران- در جدیدترین یادداشت خود که از یافته های تحقیقات تیمای پژوهشی تحت مدیریت ایشون استخراج شده، ضمن تاکید بر نکاتی مهم و خیلی مهمی که شاید واسه اولین باره که می خونین، آورده ان: سوالات زیادی در مورد ژنتیک و ارثی بودن سرطان پرسیده می شه که لازم دیدم توضیحات زیر رو خدمت مخاطبان محترم عرض کنم:

اصطلاح “ارثی بودن” از نظر پزشکی به مواردی می گن که تعدادی از فرزندان شخص مریضی، به اون مرض دچار شن؛ که طبق وجود ژن غالب در والدین می تونه نصف فرزندان گرفتار شده و یه چهارم سالم و یه چهارم حامل ژن خراب شن.

در سرطانا اینجور وضعی “کم پیدا” است و بیشترین حد، کمتر از ۱۰% موارد سرطانا ارثی هستن! کلا هر وقت شخصی بخواد به هر مرضی گرفتار شه، از جمله سرطان، در سلولای ایشون تغییراتی پیدا می شه و در ژنای مختص اون مرض هم تغییراتی پیش میاد.

پس هر چند سرطان رو ارثی و ژنتیک نمی دونیم اما به هر حال، سرطان با تغییرات ژنتیکی پیدا می شه. افراد، بعضی وقتا یک یا چند نوع از سرطانی رو تو یه خونواده بیشتر میبینن و به این جهته که مردم تصور می کنن سرطان ارثیه؛ اما اینجور نیس؛ این موارد فامیلی و یا خانوادگی میگن.

کلا در اینجور خونواده هایی احتمال بروز سرطان بیشتر از مردم عادی و در بعضی از سرطانا بیشترین حد تا چهار برابره، اما ارثی برابر تعریفی که در اول گفته شد، نیس.

واسه این اتفاق دلایلی هست؛ مثلا این خونواده رفتار و عادات مشترکی دارن؛ غذاهای مشابهی مصرف می کنن؛ خلقیات روانی و الهی مشابهی دارن و …

اینا عوامل اصلی بروز خطر در اون خونواده هستن.

از نظر علم سلولی مولکولی و بیولوژیک، جواب گوی این سوالات علم اپی ژنتیکه. علم اپی ژنتیک واقعا تغییرات مزمنیه که در بخشی از ژنا پیش میاد و موجب انتقال عوامل خطر ایجاد یه مریضی و مثلا سرطان می شه.

جالبه بدونیم که عمر این علم کوتاه بوده و کمتر از ۱۵ ساله که عمومی شده. اما در منابع اسلامی حرفای متقنی از این موارد هست که اعجاب آوره! مثلا، در حدیث شریفی از مولا امام صادق( ع ) اومده: ” کسب حروم و حرام در نسل آدمی رو می شه!”(کافی، ج ۱، ص ۳۶۳)

پس در کل باید گفت که سرطان ارثی نیس؛ اما با تخریب ژنای آدما به هر دلیلی، در طول نسلای جور واجور می تونه یه عامل خطر پیش بیاد!

فرض کنین پدر بزرگی اهل دود، قلیان و سیگار بوده، اون وقت این موارد موجب تغییرات اپی ژنتیک در اون شده و حالا چند نسل بعد در نوه و نتیجه اون، این ژنا در محیط ناجور جدیدی قرار می گیرن و موجب بروز سرطان در دختر یا پسر جوونی می شن که خودشون اهل دود نیستن! نکته آنجاست که انگار از اون پدربزگ این عامل خطر رو گرفتن!

این حرف بسیار مهمیه؛ اگه ما امروز خدای ناکرده آدم متقلب، زورگو، نامهربان، ربا خوار( نمونه حدیث شریف اشاره شده)، ریاکار و … باشیم یا حق مردم رو ضایع کنیم، یا اهل دروغ و غیبت باشیم و یا سبک زندگی مادی بدی داشته باشیم، همه و همه این اعمال در نسلای آینده ما هم (از طریقی که ذکر شد) تاثیر می ذارن!

یعنی ما نه فقط در قبال خودمون مسئولیم بلکه در قبال همه نسلای آینده هم مسولیت داریم! از همین رو، باید از خودمون سوال کنیم چقدر مهم، لازم و مناسبه که مسئولانه و براساس شریعت اصیل زندگی کنیم؟

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *