آیا سرطان ارثی است؟ | تغذیه سالم

سرطان ارثیه؟

 سرطان در اصطلاح مریضی "چند فاکتوری" که عوامل مختلفی در بروز ان تاثیر گذاره.

 

در بعضی افراد ژنای مستعد به سرطان هست که در عوامل محیطی جور واجور می تونن فرد رو به سرطان گرفتار کنن.مثلا ژنای کنترل کننده رشد و افزایش P53 و P21 اگه دچار مشکل شن احتمال ابتلای فرد به سرطان زیاد می شه.

 

سرطانایی مانند کلیه و دستگاه گوارشی بیشتر زمینه ژنتیکی دارن، از این رو آدمایی که در خونواده اونا سابقه این سرطان وجود دارن همیشه باید تحت دکتر و آزمایشای خاص قرار بگیرن.ایشون اقرار داشت:در بدن آدم روزانه چندین هزار تقسیم سلولی اتفاق می افته.دراین بین امکان داره در تقسیم  یک یا چند سلول نقصی به وجود بیاد که در این صورت سیستم ایمنی بدن به سرعت مشکل وارده رو نابود می کنه، آدمایی  که به دلیل داشتن بیماریایی چون لوپوس (ایجاد شدن علامت ستاره روی صورت) که  از داروهای ضد ایمنی استفاده می کنن،احتمال ایجاد مشکل در سیستم ایمنی و  دچار شدن به سرطان زیاد می شه.

:فناوری به نام  پزشکی-شخصی فرایندی خونیه که  طی ۱۰ سال آیندهاز ابتلای آدما به بیماریایی مثل سرطان،هپاتیت،ایدز و چیزای دیگه ای به جز اینا خبر میده.

از بیشتر از نصف سرطانا، میشه با انجام تغییراتی در روش زندگی پیشگیری کرد؛ت غییراتی مثل ورزش و فعالیت بدنی، رژیم غذایی سالم، پرفیبر، سرخ نشده و تازه. نقش مصرف دخانیات هم در بالا بردن خطر بعضی سرطانا، مثل سرطان ریه یا حنجره، شناخته شده.

.

منبع : ooma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *