آیا سرد مزاج هستید یاگرم مزاج؟ | تغذیه سالم

خیلی از افراد نمی دونن که سرد مزاج هستن یا گرم مزاج.  در نقطه مقابل چند نفر از خانمای فامیل روبروی تون نشسته ان و خیلی راحت در شرایطی که شما گر گرفتین درحال خوردن حلوا ارده با چای به عنوان دسر بعد از ناهار هستن! چیزی که شما از تصورش هم گرم تون می شه.

 

اما اونا خوب هستن و به گپ و گفت و خوردن شون ادامه میدن! این فرق از کجا میاد؟ وضعیت آب و هوایی مهمانی یه بام و دو هواست یا اینکه وضعیت شخصی هر کدوم از شما با هم فرق داره؟ جواب دوم درسته. از نظر ساختار بدنی، اصطلاحا شما طبع تون گرم و دوستائی که درحال خوردن حلواارده و چای هستن،

 

طبع شون سرده و همین دلیل فرق تغذیه ای شماس، اما از کجا باید فهمید که طبع مون چیه؟ اصلا طبع گرم و سرد چه تعریف و فرقی دارن؟باید چیکار کنیم که بعد از برگشتن از مهمانیای پایان هفته، دچار کهیر و خارش نشده ویا به عکس فشارمان این قدر پایین نیفتد که بیهوش شیم.

 

سرد مزاج هستین یاگرم مزاج؟

 

واسه جواب به همه این سوالا، دکتر سعید صانعی؛ دکتر و متخصص طب سنتی، آزمون طب سنتی و جواب اونو به ما توضیح دادن. در بخشی دیگه از مطلب هم با شکلای جور واجور طبع ها و نکته های تغذیه ای هر گروه آشنا میشین.شاید شنیده باشین فلانی مزاجش گرمه و نباید مثلا خرما بخوره.

 

از سویی ممکنه شنیده باشین مثلا فلانی نباید زیاد ماست یا ماهی بخوره، چون سردی اش می کنه. این یعنی این که این غذاها با ساختار بدنی این افراد کمتر موافق هستن، اما هرکدوم از ما اگه طبع مون گرم یا سرد باشه، یعنی چه وضعیتی داریم؟ فعالیت بدنی این افراد زیاده.

 

اینا همون آدمایی هستن که به قول معروف جست و خیزشان زیاده! اونا گرمایی هستن. این افراد ذاتا مدیر به دنیا میان. خیلی زود عصبانی می شن و البته از عصبانیت شون زود پشیمون می شن. معمولا طعم دهن شون در ساعتای ابتدایی صبح، تلخه.

 

در ماه خرداد باید تصمیمات خاصی فکر کنن وگرنه دچار مشکلات مزاجی می شن. اگه دیدید صورت کسی بیشتر وقتا برافروخته س، یعنی اون مزاجش گرم و تره.فشار خون شون بالاست. خوش اخلاق هستن. اگه کاری به اونا سپرده شه خوب اونو انجام میدن اما نیاز به یادآوری تکراری دارن وگرنه اونو به اتمام نمی رسونن.

 

 

اشتهای اونا خوبه و زیاد می خوابن. مستعد بروز جوشای پوستی هستن. اونایی که حوصله کمتری واسه انجام کارا دارن و انرژی شون پایینه، جزو این گروه قرار دارن. انعطاف پذیری کمی دارن. فعال نبوده و توان انجام کارشون پایینه و به خاطر همین بارشون رو روی دوش بقیه میندازن.

 

به دلیل ناجور بودن جریان خون در بدن دچار کم خونی یا تیرگی پوست می شن. این افراد مستعد دچار شدن به افسردگی و وسواس بوده و از نظر ظاهری هم استخوانی و لاغر هستن. این افراد اضافه وزن دارن. خوش اخلاق بوده و چربی بدن اونا زیاده. انرژی زیادی ندارن.

 

رطوبت زیاد بدن اونا رو به صورت آب دورلبا، ریختن آب روی بالش و تعرق زیاد می بینین. اشتهای اونا خوبه اما با وجودی که زیاد غذا نمی خورن، چاق می شن. متابولیسم بدن اونا پایینه.دنبال این نباشین که مزاج محترم تون رو تغییر بدین! به خاطر این که شما با مزاج مورد نظر متولد شدین.

 

درواقع مزاج اصلی، همون مزاجیه که شما با اون چشم به جهان باز کردین.  این طبع یا مزاج همیشه همراه شماس و در واقع؛ مزاج یا طبیعت ذاتی شماس. اما ممکنه در طول عمر به دلایل جور واجور مانند عادتای غذایی، حالتای روانی- روحی، اقلیم، تغییرات آب وهوایی و عوامل مریض کننده این طبع کمی عوض شه، اما اصل اون تغییر نمیکنه.

.

منبع : irannaz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *