آیا سردرد صبحگاهی خطرناک است؟ | تغذیه سالم

سردرد صبحگاهی خطرناکه؟

اگه به صورت همیشه به سردرد دچار میشین و این اتفاق موقع صبح براتون اتفاق می افته بهتره دنبال دلیل اون باشین.

سردرد صبحگاهی خطرناکه؟

سردرد صبحگاهی خطرناکه؟

سرم درد می کنه، دردش عادی نیس یهویی بروز کرده و علتی هم براش پیدا نمی کنم. ممکنه به تومور مغزی یا مریضی خطرناک دیگری گرفتار باشم؟

خیلیا در روبرو شدن با سردردهای شدید و یهویی نگران می شن که نکنه این آسیب در اونا به معنی دچار شدن به مریضی مزمنی باشه. در حالی که بروز سردرد همیشه جدی نیس و وقتی خطرناک می شه که بروز اون علامتی از یه مریضی زمینه ای مانند سردرد به وجود اومده به وسیله تومور، مننژیت یا خونریزی مغز باشه.

البته نباید مضطرب شید چون خیلی از سردردها خطرناک نیس و معمولا عامل میگرنی یا عصبی (تنشی) داره که با روشای درمانی و مصرف دارو قابل کنترل و درمانه، ولی لازمه در هر شخص گرفتار به سردرد، احتمال رابطه با یه مریضی زمینه ای به طور کامل مرتفع شده و بعد واسه درمان و کنترل سردرد اقدام شه.

دکتر محمد روحانی، متخصص مغز و اعصاب هم عقیده داره برخلاف باور عادی، بیشتر سردردها به دلیل تومور مغزی نیس. هم اینکه همه تومورهای مغزی هم با سردرد بروز نمی کنه. سردردی که تازگیا شروع شده و شدتی داشته باشه که فرد رو از خواب بیدار کنه یا همراه با استفراغ و علائم عصبی چون دوبینی، تاری دید، افت سطح هوشیاری، تشنج و ضعف انداما باشه، باید دقیق بررسی شه. در مریضی که سرطان داره هم باید سردرد به وجود اومده به وسیله تومور روش زوم بشه و تصویربرداری مناسب مغزی انجام شه.

علائم خطر با چاشنی سردرد

به گفته این متخصص در صورت بروز هر کدوم از علائم خطر همراه با سردرد باید مریض سریع به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنه. چون که این نشونه ها زنگ خطر سردرد حساب شده و احتمال وجود علل زمینه ای دیگه در شخص رو مطرح می کنه. ایشون این علائم رو برمی شمرد: سردرد با شروع یهویی و برق آسا طوری که در کمتر از یه دقیقه به بیشترین حد شدت خود برسه و سردردی که تازگیا شروع شده باشه، مخصوصا در افراد بالای ۵۰ سال باید جدی گرفته شه. سردرد جدید در مریض گرفتار به هرگونه سرطان یا مشکل ایمنی، تب و سفتی گردن هم باید مورد بررسی جدی قرار گیرد. هم اینکه سردرد با نشونه هایی چون دوبینی، تاری دید، افت سطح هوشیاری، تشنج و ضعف انداما خطرناک حساب می شه. در همین زمینه هر گونه معاینه عجیب مغز و اعصاب هم باید جدی گرفته شه.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید می کنه: سردردی که شدت اون به صورت رو به رشد در حال زیاد شدنه و هم تغییر در شدت و کیفیت سردرد در مریضی که قبلا سردرد داشته، خطرناک تلقی می شه. سردرد همراه با حساسیت پوست ناحیه گیجگاه هم در افراد بالای ۵۰ سال به بررسی دقیق پزشکی نیاز داره.

سردرد پس از ضربه مغزی

یکی از اتفاقات یهویی که ممکنه با مشکلات مغزی خطرناکی هم همراه باشه ضربه مغزیه. مطمئنا در شرایطی که ضربه مغزی با خونریزی داخلی همراه باشه نجات جون فرد آسیب دیده سخت می شه. به خاطر همین دکتر روحانی تاکید می کنه: در فردی که دچار تروما یا ضربه مغزی می شه اول باید از راه تصویربرداری مغز مثل سی تی اسکن یا ام آرآی، خطر خونریزی مغزی و بقیه آسیبا رد شه. البته بعضی وقتا در افراد سن بالا، با ضربه نه خیلی شدید مغزی هم ممکنه یه جور خونریزی به صورت تاخیری ایجاد شه (بعد از چند هفته از ضربه) که باعث سردرد و بعضی وقتا خواب آلودگی می شه و با تصویربرداری مغز قابل تشخیصه.

خطری که خانمای چاق رو تهدید می کنه

یکی از دلیلای مهم سردرد، مخصوصا در خانمای جوون و میانسال چاق، سردرد به دلیل افزایش فشار داخل مغزه که بعضی وقتا به اون تومور کاذب مغزی هم می گن.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب با دچار شدن به تومور کاذب مغزی، مریض علاوه بر سردرد، تاری گذرای دید، وزوزگوش و دوبینی رو هم تجربه می کنه. البته این نوع سردرد در حالت درازکش شدیدتر بوده و با نشستن تخفیف پیدا میکنه. باحال اون که در معاینه مریض، تورم عصب بینایی در ته چشم هست در حالی که تصویربرداری مغز طبیعیه و دلایلی از تومور رو نشون نمی ده.

ایشون اضافه می کنه: تشخیص این مریضی از راه بررسی مایع مغزی نخاعی ممکنه. در صورت تاخیر در تشخیص و درمان سریع این مریضی، خطر آسیب جدی به اعصاب بینایی و کوری هست. مطمئنا، کاهش وزن به درمان این مریضی کمک می کنه.

سردردهای مننژیتی

سردردی رو که با درد گردن همراه س نباید کم اهمیت شمرد. هرچند سردرد همراه با دردگردن دلیلای زیادی داره و فقط یکی از دلایل اون دچار شدن به مننژیته.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان مطلب فوق میگه: در صورت وجود تب، سردرد و درد گردن باید به مننژیت یا التهاب پردهای مغز توجه داشت. البته بعضی وقتا، آرتروز گردن یا بیرون زدگی دیسکای گردن باعث سردرد و گردن درد می شه. بعضی وقتا هم سردردهای تنشی همراه با درد پشت سر و گردنه.

سردردهای صبحگاهی، خطرناک یا کم خطر؟

همه سردردهای صبحگاهی خطرناک نیس، ولی سردردایی که فقط صبحا هست، ممکنه به عللی مانند تومور مغزی یا معطلی تنفسی بین خواب مربوط شه که باعث افزایش فشار داخل مغز می شه. به خاطر همین هم این نوع سردردها باید بررسی شه.

در سردردهای به وجود اومده به وسیله سرفه هم باید به دلیلای مهمی مثل پارگی عروق مغزی یا مشکلات تکاملی اتصال مغز به گردن توجه کرد که در این موارد هم مراجعه سریع به متخصص مغز و اعصاب و انجام ام آرآی مغز ضرورت داره.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر این که هنگام روبرو شدن با سردردای مشکوک و وجود هرگونه علامت خطر باید هر چی سریع تر به دکتر مراجعه کرد، اعلام می کنه: مهم ترین موضوع در روبرو شدن با سردرد، تشخیص دلیل اون هستش و تا قبل از اون باید از مصرف خودسرانه مسکن دوری کرد. مطمئنا، پس از آزمایش سردرد تحت نظر دکتر، بسته به دلیل اون درمان مناسب انجام میشه. / روزنامه جام جم

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *