آیا زندگی کنار دکل برق سرطان خون می آورد! صحیح یا غلط؟! | بیماری

: در سالای گذشته با گسترش شهرنشینی، حاشیه شهرها هم پیشرفت پیدا کردن و در خیلی از مواقع با گسترش قلمرو شهرها، قوانین مربوط به ساخت و ساز و ایمنی در مناطق تازه ساز و محروم رعایت نشده. نمونه روشن اون، زندگی مردم در محله جوانمرد قصاب است که سال هاست زیر دکلای فشار قوی برق روز رو شب می کنن. زندگی زیر دکلای برق فشار قوی واسه ۳۰۰ خونواده این محله، اونقدر نگران کننده س که نمیشه اونو ندیده گرفت. البته غیر از مردم این محله، یه سریای دیگه از مناطق شرقی و غربی پایتخت هم از امواج دکلای فشار قوی بی نصیب نیستن. بیشتر امواج این دکلا واسه آدمایی که در مدت طولانی در برابر امواج اون قرار می گیرن، می تونه خطرناک باشه. می گن، این خونها به صورت غیرقانونی در نزدیکی این دکلا ساخته شدن و به خاطر همین کار خاصی در این مورد انجام نشده. مسوولان شورای شهر در بازدیدهایی که از مناطق جور واجور شهر تهران داشتن، به صورت جسته و فرار کرده به اون اشاره کردن، اما بازم دردی از مردم این مناطق دوا نشده.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در ۲ سال گذشته در بازدیدایی که از محله های جور واجور تهران داشت، به مشکل دکلای فشار قوی برق روی مناطق مسکونی واقع در محلات جوانمرد قصاب و علائین، اشاره و بیان نگرانی کرده که میدون الکترومغناطیس این دکلا مشکلات خونی و مغزی بوجود میاره.

دکتر رحمت ا… حافظی در نطق قبل از دستور در اول تیر ماه جلسه شورای شهر تهران، با اشاره به بازدیدهای ۲ سال گذشته کمیسیون سلامت از سازمانا و شرکتای شهرداری و مناطق شهرداری تهران، گفت: «تا الان از مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ بازدید شده اما منطقه ۲۰ شهرداری تهران بیشترین تهدیدات زیست محیطی و سلامت رو داشته و سلامت مردم در این منطقه مورد تهدید بیشتری قرار گرفته.»

ایشون در مورد دکلای فشار قوی برق روی مناطق مسکونی واقع در محلات جوانمرد قصاب و علائین توضیح داد: «میدون الکترومغناطیس این دکلا مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت بوجود میاره. براساس استانداردها، دکلای برق دارای حریمای درجه ۱ و ۲ و بین ۲۰ تا ۵۰ متره ولی این استانداردها در این محلات رعایت نشده.»

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به یافته های مطالعه ای در کشور انگلستان در مورد آسیبای دکلای برق فشار قوی در محدوده سکونت مخصوصا روی کودکان و نوجوانان، گفت: «این مطالعه روی ۲ گروه در فاصله ۲۰۰ و ۶۰۰ متری از دکل برق انجام شده و بعد از مقایسه مشخص شده که سرطان خون در کودکان و نوجوانانی که در فاصله ۲۰۰ متری دکلا زندگی می کنن، ۶۹ درصد بیشتر از گروه دوم بوده.»

: زندگی کنار دکل برق سرطان خون می آورد! درست یا غلط؟!

دکلا می تونن سرطان زا باشن

این موضوع از ۲ جهت قابل بررسیه؛ از یه سو ساخت وسازهایی که در نزدیکی دکلای فشار قوی انجام شده و اینکه چه نهادی به اونا مجوز داده و از طرف دیگه، بیماریایی که ممکنه واسه مردم بسازه. مهندس علی گورانی، رئیس اداره بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در مورد کارکرد دکلای فشار قوی و مشکلاتی که می تونه بسازه میگه: «همه وسایل برقی در دورو برشون میدون الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می کنن که شامل انرژی هستن و قدرت انرژی اونا با در نظر گرفتن ولتاژ آمپراژ اون فرق داره. به طور مثال، ولتاژ و آمپراژ سیم برق خونه کمه پس میدانایی که بوجود میاره کوچیک تر و کم انرژی تر هستن، در حالی که برقای فشار قوی دارای میدانای پرقدرت تر هستن و با در نظر گرفتن فاصله و مدت زمان تماس با این میدانا، انرژی ای که دریافت می شه هم بیشتر هستش.» اون طور که مهندس گورانی توضیح داد، ممکنه یه پارک در حریم دکلای فشارقوی باشه ولی دریافت انرژی از این دکلا پایینه چون مدت روبرو شدن با اون کمه، در حالی که مردمی که در محله جوانمرد قصاب زندگی می کنن، ۲۴ساعته در برابر آسیبای به وجود اومده به وسیله دکلای فشار قوی هستن. به گفته این مقام مسوول در وزارت بهداشت، هر برق فشار قوی با در نظر گرفتن ولتاژش براساس قوانین موجود در وزارت نیرو دارای حریم درجه ۱ و ۲ه. در حریم درجه ۱ سختگیریا بیشتره و نباید ساخت و ساز در این حریم انجام شه در حالی که معمولا در حاشیه شهرها این حریما رعایت نمی شه و ندیده گرفته می شه.

وزارت بهداشت متولی حریم دکلای برق نیس

با در نظر گرفتن مشکلاتی که واسه سلامت مردم در محله هایی مانند جوانمرد قصاب به واسطه زندگی در حریم دکلای فشار قوی ایجاد می شه، وزارت بهداشت تا الان چه کارایی انجام داده؟ رئیس اداره بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در جواب به این سوال با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت متولی تعیین حریمای برق نیس، توضیح میده: «استانداردهای ما طبق استانداردای کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیریونی سازه که ۹۰ کشور دنیا از اون پیروی می کنن. ما در وزارت بهداشت متولی حفاظت از حریما در سطح شهر نیستیم ولی تاکید می کنیم در هر منطقه ای که دکل فشار قوی هست؛ چه پارک، چه مترو یا منزل مسکونی، هیچ شهروندی نباید در میدون الکتریکی قرار بگیره که شدت اون بیشتر از ۵هزار ولت بر متر و میدون مغناطیسی اون بیشتر از ۱۰۰ میکروتسلا باشه»

موضوع مهم تری که با مهندس گورانی در میان گذاشتم، اثرات دکلای فشار قوی بر سلامت مردمه: «به طور قطع نمیشه اثرات پرتوهای به وجود اومده به وسیله دکلای فشار قوی رو تعیین کرد ولی موارد جور واجور در مورد سرطان خون در کودکان خونواده های ساکن در این میدانا هست. هم اینکه سیستم عصبی، گوارش و سرطانای دیگه هم می تونن از این میدانا تاثیر بگیرن و در بعضی افراد دخالتایی در سیستم عمومی بدن بسازن مانند مشکل در خواب یا تپش قلب و تو یه سریای دیگه می تونه باعث بروز حساسیت و آلرژی شه.»

تخریب ساختمانایی که زیر حریم دکلا ساخته شدن

متولی اصلی خطوط برق و برق رسانی در همه مناطق شهری و دهاتی، وزارت نیرو و شرکت توانیره، اینکه به چه دلیل در نصب خطوط فشار قوی، حریم اون رعایت نشده تا سلامت مردم به خطر نیفتد، موضوع مهمیه. دکتر علی نظری، مدیر کل دفتر حقوقی شرکت توانیر بعد از اینکه قوانین و دستورالعملای وزارت نیرو رو در این مورد شمرد، از اصلاح قانون حریما در سال ۹۴ صحبت کرد: «در سال ۹۴ با تفاهمنامه ای که با سازمانا و نهادای مربوطه داشتیم، قرار شد وقتی خطوط برق ساخته میشه، شرکتای برق در زمان احداث توجه دارا باشن که در راه خطوط هیچ سازه و ساختمانی نباشه و اگه ساختمانی باشه، شرکت برق موظفه اونو خراب و خسارت رو به مالک پرداخت کنه. البته اگه در زمان احداث خطوط برق بنایی وجود داشته و تخریب نشده میشه با پیگیری حقوقی تخلف رو پیگیری کرد.» ایشون با اشاره به مشکل منطقه جوانمرد قصاب توضیح میده: «در بعضی از مناطق، خطوط برق سالای پیش احداث شده و بعد محدوده شهری پیشرفت پیدا کرده و ساخت وسازها غیرقانونی انجام شده و هر گونه ساخت و ساز تجاوز به حریم شرکت برق حساب می شه و می تونه ساختمون رو تخریب کنه.» البته معاون حقوقی شرکت توانیر به این نکته هم اشاره کرد که از نظر قانونی میشه ساختمانایی که در حریم دکلای فشار قوی هستن رو تخریب کرد ولی با وجود تعداد زیاد ساکنین این کار راحتی نیس و نمیشه اونو اجرا کرد.

مشکلات حاشیه شهرها فقط دکلای فشار قوی نیس

شاید یکی از کوچیک ترین مشکلاتی که در حاشیه شهرها هست، موضوع زندگی کنار دکلای فشار قوی باشه و بحث اصلی سکونتای غیررسمی و غیرمجازیه که شرکتای خدمات رسان مانند آب و برق و گاز باید به اونا خدمت ارائه بدن، در حالی که این کار ممنوعه. مدیر کل دفتر حقوقی شرکت توانیر با گفتن این به مشکلات ساخت وسازهای غیرقانونی در حاشیه شهرها اشاره میکنه: «بدیش اینه از راه شبکه های غیراستاندارد واسه حاشیه نشینا برق میکشن که احتمال برق گرفتگی خیلی زیاده و سیمای برق هم روی زمین افتاده که بسیار خطرناکه. سرقت برق هم در مناطقی که به طور غیرقانونی ساخت و ساز می کنن، هست.» ایشون راه حل حقوقی این مشکل رو تخریب می دونه و ادامه میده: «جمع آوری دکلای فشار قوی هم در دستور کار ما قرار داره و در نظر داریم تونل مشترک شهری با کمک شهرداری احداث کنیم.»

اما دکتر نظری در آخر صحبت هاش با رد مشکلاتی که دکلای فشار قوی واسه سلامت مردم داره، اضافه می کنه: «هیچ مقاله معتبری هنوز اثرات قطعی دکلا رو بر سلامت اثبات نکرده و نمونه روشن اون کارمندان پستای برق هستن که هر روز در برابر امواج برق قرار دارن و مشکلی براشون ایجاد نشده و دلیل اون زندگی مردم ژاپن زیر دکلای فشار قویه که در تموم راه خطوط خونه ساخته ان و زندگی می کنن.»

فارغ از این حرف و حدیثا و اظهارنظرا چیزی که مهمه، اینه که در تموم دنیا خطوط برق فشار قوی با تعیین حریم ساخته می شن ولی به چه دلیل در کشور ما این حریم در بعضی مناطق رعایت نشده و موضوع مهم تر اینکه چیجوری یه محله عریض و طویل بدون مجوز و غیرقانونی ساخته می شه ولی هیچ نهاد مسوولی بر اون نظارت نداشته تا اصول ایمنی و سلامت شهروندان در اون رعایت شه؟!

دکتر حافظی / هفته نامه سلانت

.

منبع : saten.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *